Na szukaniu inwestorów Rafał Kosowski zna się, jak mało kto w powiecie

Rafał Kosowski – lat 47, prawnik, przedsiębiorca, absolwent studiów podyplomowych z zakresu obrotu nieruchomościami oraz integracji europejskiej. W latach 1999-2010 był sekretarzem Libiąża, w 2007 r. pełnił obowiązki burmistrza Libiąża.  Od 2010 r. radny gminny i powiatowy. Prywatnie jest mężem i ojcem. W wolnych chwilach gra na gitarze, chodzi po górach i czyta książki.  Miłośnik Dire Straits i kuchni włoskiej.

 

Szanowni Państwo,

Każda gmina naszego powiatu ma swoje problemy. Wielu z nich nie da się rozwiązać na najniższym szczeblu. Potrzebne jest wsparcie Sejmiku Województwa Małopolskiego. Dobra współpraca  samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego to podstawa sukcesu. Wspólne dążenie do celu daje wymierne efekty. Razem znaczy szybciej, łatwiej i lepiej. Pozyskując dodatkowe środki z budżetu województwa, państwa, a także unijne, można zrealizować inwestycje, o których mieszkańcy pojedynczej gminy mogą tylko pomarzyć.

Zadbajmy o to, by mieć swojego, zaufanego przedstawiciela w Sejmiku Województwa Małopolskiego, któremu zależy, by powiat chrzanowski rozwijał się i równał do najlepszych. Zadbajmy wspólnie o naszą małą ojczyznę.

Praca w samorządzie to moja pasja. Chcę ją kontynuować dla dobra ziemi chrzanowskiej. Zależy mi, by mieszkańcom żyło się tu wygodniej, bezpieczniej, zdrowiej. Wiem, jak ważne jest tworzenie dobrych warunków do nowych i trafnych inwestycji. Nasz powiat zasługuje na więcej – nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Zadbajmy wspólnie o naszą małą ojczyznę.

Proszę Państwa o poparcie mnie w  wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Dziękuję za każdy głos.

Rafał Kosowski

Kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego

 

Rafał Kosowski rozmawiał z ministrem Andrzejem Adamczykiem m.in. o koniecznych inwestycjach drogowych w naszym powiecie.

Praca i mieszkania to priorytet

Powiat chrzanowski to region wyjątkowo malowniczy i atrakcyjny do życia. W każdej gminie znajdziemy  ciekawe miejsca do odpoczynku. Ich ilość i jakość pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale jest już w czym wybrać. Mamy kina, domy kultury, działają stowarzyszenia organizujące czas wolny młodszym i starszym. Zmniejszyło się znacznie bezrobocie. A mimo to wciąż ubywa nam mieszkańców. Dlaczego tak się dzieje?

– Po pierwsze brakuje miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry, dlatego młodzi ludzie zmuszeni są do szukania zatrudnienia zagranicą lub poza powiatem. Niestety, wielu z nich nie wraca już w rodzinne strony. Wielokrotnie spotkałem się z tym jako pośrednik  nieruchomości. Młodzi mieszkający aktualnie w Anglii, Irlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, pozbywają się swoich mieszkań czy działek w Chrzanowie, Trzebini czy Libiążu, ponieważ osiedlili się w innym kraju i tam zamierzają kupić  nieruchomość. Potrzebują na ten cel pieniędzy, więc sprzedają w Polsce to, co kupili przed wyjazdem lub  co dostali w spadku. Jest to ogromny cios dla ich rodziców i dziadków, którym trudno pogodzić się z rozłąką z najbliższymi, ale i ze sprzedażą ich rodzinnych majątków. Jest to również  strata dla naszego regionu i kraju – opowiada Rafał Kosowski, prawnik, pośrednik obrotu nieruchomościami, który kandyduje do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Brak nowych  inwestorów to największy problem powiatu chrzanowskiego. Zarówno w Chrzanowie, jak i w Libiążu są tereny idealne dla rozwoju przemysłu, które niestety leżą odłogiem. Jak to zmienić? Trzeba wybrać dobrych gospodarzy – zarówno burmistrzów, jak i przedstawiciela do Sejmiku, którzy potrafią znaleźć inwestorów i ożywić gospodarczo nasz powiat.

W szukaniu inwestorów  Rafał Kosowski  – kandydat do Sejmiku ma wiele doświadczeń. Zadaniem pośrednika nieruchomości jest bowiem kojarzenie dwóch stron – kupującego ze sprzedającym oraz najemcę z wynajmującym. W swojej pracy zawodowej najczęściej zajmuje się nieruchomościami komercyjnymi. Ma więc swój udział w zachęcaniu do inwestowania na terenie naszego powiatu, co skutkuje tworzeniem nowych miejsc pracy lub utrzymaniem istniejących.

– W samym  Libiążu za moim pośrednictwem zostało skomercjalizowanych bądź sprzedanych w sumie ponad 3500 mkw. powierzchni użytkowej obiektów. Łącznie pracuje tam ok. 30 osób.  W Chrzanowie natomiast  niedawno znalazłem inwestora, który zamierza zatrudnić 25 osób na jedną zmianę, a planuje pracę w systemie trzyzmianowym.  27 września został podpisany akt notarialny. Nowe miejsca pracy staną się więc faktem. Niebawem firma rozpocznie proces rekrutacyjny. Dzięki temu  jedna z dużych hal w Fabloku przestanie świecić pustkami   – mówi Rafał Kosowski.

Drugi poważny problem w powiecie chrzanowskim to brak mieszkań. Konieczne jest przygotowanie terenów pod nowe budownictwo. Potrzebne są zarówno bloki, jak i domy jednorodzinne. Na rynku wtórnym coraz trudniej jest bowiem kupić mieszkanie, a ofert z rynku pierwotnego jest wciąż za mało. Tymczasem w sąsiednich gminach – Jaworznie, Oświęcimiu czy w  podkrakowskich –  powstają nowe osiedla jedno obok drugiego.

– Czas otworzyć się na inwestycje. Dobra współpraca samorządów gminy Libiąż i Małopolski  to gwarancja sukcesu, dlatego popieram na burmistrza Libiąża Krzysztofa Kozika. Jestem przekonany, że będzie bardzo dobrym gospodarzem gminy – podsumowuje Rafał Kosowski, który w wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego startuje z listy PiS jako „trójka”.